ایران
ایران
025-37753238|025-33343785 شنبه - پنج شنبه 09:00 - 17:00 کیلومتر 15 جاده قدیم قم-تهران، شهرک صنعتی شکوهیه، بلوار شهید بهشتی، خیابان مفتح، فاز6، پلاک دبلیو9
ایران
ایران
025-37753238|025-33343785 شنبه - پنج شنبه 09:00 - 17:00 کیلومتر 15 جاده قدیم قم-تهران، شهرک صنعتی شکوهیه، بلوار شهید بهشتی، خیابان مفتح، فاز6، پلاک دبلیو9
شماره ثبت شرکت
9085
دارای پروانه بهره‌برداری
از وزارت صنعت، معدن و تجارت
خرید مستقیم از کارخانه
خرید عمده
تماس با ما

آب دمین

آب دمین چیست؟

آب دمین آبی است که در آن فقط یونهای +H  و OH وجود دارد این آب در چرخه تولید محصولات دارویی و انواع محصولات تزریقی مصرف می شود. به یکسری فرآیندهای شیمیایی شامل حذف کلسیم، سولفات و منیزیم و تهیه آب خالص در اصطلاح دمین گفته می‌شود . قیمت آب دمین توسط تولید کننده آب دمین مقرون به صرفه است.

از آب  برای موارد زیر استفاده می شود:

  • دیگ های بخار با فشاربالا،
  • صنایع الکترونیکی ،
  • صنایعی که نیاز به آب فوق‌العاده خالص دارند

پرکاربردترین ماده شیمیایی برای حذف آنیون و کاتیون ها در آب ، رزین می‌باشد که در آن یون های H+ و OH- با یکدیگر در تعامل هستند .

آب مقطر دمین چیست؟

آب دیونیزه چیست؟

زدودن مواد معدنی از آب برای حذف یون ها را دیونیزه کردن می نامند.  این عمل عموما بوسیله رزین انجام میگیرد، در فرآیند رزین یون ها از آب جداسازی شده و آب بدون یون بدست می‌آید که از آن با نام ( آب دمین یا آب دیونیزه ) یاد می‌کنند.

آب دمین در اصطلاح به آبی گفته می شود که در آن یون های نمکی و معدنی مانند سدیم، کلرید، بیکربنات و سولفات از آن حذف شده باشند.علت این کار این است که در تاسیسات، بویلرها و پکیج ها ایجاد خورندگی، گرفتگی و تشکیل رسوب نکند، از مهم ترین موارد استفاده از آن به سیستم خنک‌کننده کوره‌های ذوب، بیمارستان ها، صنایع الکترونیک، آزمایشگاه ها و… می توانیم اشاره کنیم .

آب دیونیزه چیست؟

موارد استفاده از آب دمین کدام است ؟

آب دمین بیشتر صنایع حساس نیاز به استفاده از آب دمین یا دیونیزه دارند و رزین های آنیون و کاتیون را برای تبادل یونی بکار میبرند. از آنجا که قیمت آب دمین کمی گران است، استفاده کنندگان از این سیستم ها مجبورند تا رزین ها را پس از مدتی احیاء کنند و مجددا به چرخه تولید برگردانند. تعدادی از این کاربرد ها عبارتند از :

  • در صنعت لیزر و برش‌کاری
  • برای تغذیه دیگ های بخار فشار بالا
  • در الکترونیک و تراشه های کامپیوتری
  • کپسول های آتش‌نشانی
  • در صنایع پزشکی، دارویی و درمانی

تفاوت آب دمین با مقطر

در تعریف آب مقطر باید بگوییم که از تقطیر و جوشاندن و سپس خنک کردن بدست می‌آید. برای بدست آوردن آب مقطر به وسیله تبخیر شما می‌توانید هر نوع آبی را بخار کرده و توسط کندانسور یا خنک‌کننده ها، آنرا سرد و بخار را به آب تبدیل کنید. البته روش های دیگری به غیر از تبخیر مانند استفاده از سیستم RO که در آن، آب از دو مرحله غشاء عبور میکند نیز وجود دارد که اصطلاحا به آن دابل RO می گویند.

در روش تقطیر به صورت سنتی، پس از عملیات تبخیر ممکن است هنوز باز هم مقداری ناخالصی در آب وجود داشته دارد، زیرا منبع اولیه آب که می‌توانسته لوله کشی یا شهری باشد مقداری املاح در خود داشته که پس از تبخیر از بین نرفته اند. اما در آب دیونیزه یا دمین، منبع یا خوراک اصلی آب باید از ستون های رزینی عبور کند تا ابتدا آنیون ها و کاتیون های آب که شامل مواد معدنی بسیاری هستند را جداسازی و سپس مراحل بعدی یعنی تقطیر یا RO را بر روی آن انجام دهند.

 
 

آب دمین چیست؟

دمین در اصطلاح به آبی گفته می شود که در آن یون های نمکی و معدنی مانند سدیم، کلرید، بیکربنات و سولفات از آن حذف شده باشند.

قیمت آب دمین چقدر است؟

قیمت این نوع آب بستگی به تعداد مورد نیاز و مقدار آب بر حسب لیتر دارد. بسته بندی های آب دمین مختلف می باشد و در بطری های 1 لیتری، 2 لیتری، 4 لیتری به بالا عرضه می شود.

تفاوت اصلی آب مقطر با آب دمین در چیست؟

تفاوت اصلی بین این دو در کیفیت آن ها می باشد. کیفیت آب دمین با آب مقطر در یک سطح نمی باشد زیرا روش تولید کردن آن کمی سخت تر و نیازمند دانش فنی می‌باشد.