ایران
ایران
025-37753238|025-33343785 شنبه - پنج شنبه 09:00 - 17:00 کیلومتر 15 جاده قدیم قم-تهران، شهرک صنعتی شکوهیه، بلوار شهید بهشتی، خیابان مفتح، فاز6، پلاک دبلیو9
ایران
ایران
025-37753238|025-33343785 شنبه - پنج شنبه 09:00 - 17:00 کیلومتر 15 جاده قدیم قم-تهران، شهرک صنعتی شکوهیه، بلوار شهید بهشتی، خیابان مفتح، فاز6، پلاک دبلیو9
شماره ثبت شرکت
9085
دارای پروانه بهره‌برداری
از وزارت صنعت، معدن و تجارت
خرید مستقیم از کارخانه
خرید عمده
تماس با ما
آب مقطر

آب مقطر چیست؟

آب مقطر: آب باران به طور طبیعی هنگام باریدن آب نرم است . که تنها دارای یون سدیم است. آب ها با عبور از سطوح مختلف و به ویژه سطوح آهکی برخی مواد را در خود حل می کنند که باعث ایجاد ناخالصی در آب می شود که با روش های مختلفی می توان این ناخالصی ها را از آب جدا کرد. در واقع این آب همان آب معمولی است که ناخالصی های آن را به روش های مختلف از آب جداسازی کرده اند. آب مقطر در صنعت دارویی، پزشکی، باتری اتومبیل ها و… استفاده می شود. البته باید توجه کرد که به دلیل جداسازی ناخالصی ها دمای آب مقطر از آب های معمولی کمتر است.

آب مقطر دمین نیز آبی است که در آن فقط یونهای +H  و OH وجود دارد . این آب در چرخه تولید محصولات دارویی و انواع محصولات تزریقی مصرف می شود.

آب مقطر چیست؟
آب مقطر چیست؟

قیمت هر لیتر آب مقطر چقدر است ؟

مهمترین مساله در هر خریدی قیمت محصول است.این آب ، در بسته بندی های مختلفی ارائه می شود . آب مقطر 20 لیتری ، 4 لیتری ، آب مقطر 2 لیتری و یک لیتری ، از جمله رایج ترین بسته بندی آب های مقطر هستند. این بسته بندی به صورت گالن ارائه می شود. قیمت نهایی آن از محاسبه قیمت گالن و آب مقطر محاسبه می شود.

برای بهینه کردن قیمت خرید برای موارد صنعتی می توانید از گالن های کهنه استفاده کنید.

اما برای مصارف آزمایشگاهی توصیه ما استفاده از گالن های نو و تمیز است.چرا که کیفیت این آب برای مدت طولانی تری حفظ خواهد شد.

کاربرد آب مقطر در پزشکی

این آب در بسیاری از مصارف صنعتی ماده ای حیاتی است. داشتن آبی که تمام ناخالص های آن زدوده شده در نتایج بسیاری از آزمایش ها تاثیر چشمگیری دارد. کاربرد آن در پزشکی باعث شده استفاده از این آب در صنعت پزشکی بسیار مهم و کاربردی باشد.

شاید کاربردهای این نوع آب برای عموم مردم ناشناخته باشد .ولی این محصول به قدری مهم است که بدون آن زندگی همه مردم به خطر خواهد افتاد . یکی از موارد کاربرد آن در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی است .

از جمله کاربردهای آب مقطر در پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک های اولیه
 • ضد عفونی کردن جای زخم و جراحی
 • مصارف آزمایشگاهی
 • دستگاه دیالیز

انواع روش های جداسازی ناخالصی آب

به چند روش میتوان ناخالصی های آب را از آن جدا کرد که راحت ترین راه ها که هر فردی حتی در منزل خود میتواند انجام دهد شیوه تقطیر است. به این صورت که با جوشاندن آب و تبدیل بخار آب به مایع ناخاصی ها از آب جدا خواهد شد. البته در این روش آب به صورت کاملا خالص نخواهد بود زیرا بعضی از ناخالصی ها نیز همراه با آب بخار میشوند که برای کمتر شدن این ناخالصی میتوان با بالابردن دما و کم کردن فشار ، دمای جوش آب را بالا برد و از ناخالصی ها کاست. این نکته نیز قابل توجه است که در حجم های بزرگ و صنعتی این روش مقرون صرفه نمیباشد.

روش دوم عبور دادن آب از روی رزین و روش سوم با استفاده از فیلترهای اسمزمعکوس و نانو فیلتر است. در بعضی از کارخانه ها از یک روش و بعضی دیگر از سه روش استفاده میکنند و حتی میتوان سه روش را باهم نیز انجام داد.

برای اطلاع از فرمول آب مقطر باید بدانید که آب از دو قسمت حلال و حل شونده تشکیل شده است. موادی که در آب حل شده است به روش هایی که در بالا گفته شد از آب خارج می شود و آب باقی مانده که خالص شده در بسیاری موارد استفاده می شود.

ویژگی های آب مقطر

 • به دلیل ناخالص بودن آب مقطر حالت خنثی دارد و PH تقریبا ۷ میباشد.
 • در آب های معمولی به دلیل وجود نمک که رسانای خوبی است پس آب هم رسانا خواهد شد و این در حالی است که آب مقطر رسانا نیست ولی از مقاومت بالایی برخوردار است.
 • همانطور که قبلا اشاره شد به دلیل ناخالص بودن دمای جوش بالایی دارد.
 • خاصیت خورندگی نیز ندارد.
 • و در اخر نیز به دلیل نداشتن مواد معدنی طعم آب های معمولی را ندارد.

عده ای معتقدند به دلیل نداشتن مواد معدنی با نوشیدن آب تقطیر شده بدن انسان مواد آلی مورد نیاز را نمی تواند دریافت کند و دچار مشکل خواهد شد که در پاسخ باید گفت که مواد معدنی از غذا نیز قابل دریافت است، پس برای نوشیدن آن نگران نباشید. اما نوشیدن آب مقطر به طور مداوم در مصرف روزانه توصیه نمی شود.

آب دیونیزه نیز که تمام یون های آن گرفته و زدوده شده برای نوشیدن مناسب نیست.

آب دیونیزه علاوه بر عدم تأمین مواد معدنی ، خورنده بوده و می تواند باعث آسیب به مینای دندان و بافتهای نرم شود .

آب نرم مزه شوری دارد و برای آشامیدن به طور دائم مناسب نیست .

ویژگی های آب مقطر

تفاوت آب مقطر و آب دیونیزه چیست؟

آب دیونیزه علاوه بر گذراندن مراحل تقطیر آب مقطر ، از یکسری صافی های دیگر نیز عبور داده می شود تا تمام املاح آن و حتی یون های اضافی نیز از آن خارج شود.

آیا آب جوش همان آب مقطر است ؟

آبی که به نقطه جوش می رسد بسیاری از ناخالصی های خود از جمله میکرو ارگانیسم ها را از دست می دهد. ما همچنان حاوی مواد معدنی همچون کلسیم است. نیاز به کلسیم در بدن انسان ها بسیار واضح و روشن است . پس اگر برای آشامیدن آب را بجوشانیم کار مفیدی را انجام داده ایم اما این آب دارای املاحی است که باعث ناخالصی آب شده و در نتیجه با آب حاصل از تقطیر تفاوت های بسیاری دارد.

آب مقطر در کجا استفاده می شود؟

از آب خالص تقطیر شده در موارد مختلفی استفاده میشود از جمله :

 •  باتری ماشین
 • تجهیزات پزشکی ، بهداشتی و آرایشی
 • مصارف خانگی
 • برای پایشگاه
 • برای کارخانجات
 • برای پتروشیمی
 • کنسرو کردن محصولات
 • شستشو شیشه مانیتور تلویزیون و …
 •  برای گیاهان
 • پخت سبزیجات
 • برای شستن مو و پوست

آب مقطر در کجا استفاده می شود؟

آب مقطر از کجا بخریم ؟

آب مقطر از کجا بخریم ؟ تهیه و خرید آب مقطر یکی از موارد مهمی است که به هنگام نیاز به خرید به سراغ آن می رویم .

تولید آن به روش خانگی در حجم های بالا علاوه بر اینکه کار مقرون به صرفه ای نیست ، تولید به روش جوشاندن باعث می شود درصد زیادی از ناخالصی آب باقی بماند، بنابراین خرید آب مقطر از تولید کننده راه حل مناسب تری است.

علاوه بر این کیفیت آب های مقطر به موارد زیادی بستگی دارد. از جمله چگونگی روش تقطیر. با روش های متفاوت تقطیر درصد ناخالصی مشخصی از آب زدوده می شود. سختی آب با استفاده از تقطیر گرفته شده و آماده بهره برداری می گردد. عموما در روش های تقطیر آب به صورت خانگی درصد ناخالصی آب بالا خواهد بود.

فروش آب مقطر از طریق کارخانه مروارید پارس دستجرد  به سراسر کشور انجام می گیرد . تست کیفیت آن در هنگام خرید امری بسیار مهم است بدین منظور ما با ارسال رایگان نمونه به سراسر کشور این امکان را برای مشتریان خود ایجاد کرده ایم که بتوانند از کیفیت تمامی محصولات اعمم از آب دمین ، آب نرم ، آب دیونیزه و غیره اطلاع پیدا کنند.

در خصوص هزینه ها خیلی باید دقت کرد که قیمت فروش آب  دمین و … در جاهای مختلف بسیار متفاوت است . چراکه در موارد بسیار زیادی متاسفانه این آب به روش های غیر مجاز و همچنین در بسته بندی های نامناسب تولید و پخش میشود. نوع روش تولید آب مقطر و بسته بندی که آب در آن قرار می گیرد بر روی کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد. چراکه آب دمین و آب دیونیزه به راحتی ممکن است در محیط تغییر ماهیت بدهند. از آنجایی که از این آب در موارد پزشکی و آزمایشگاهی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین کیفیت آن را نباید فدای هزینه پایین غیرمعقول کرد.

تهیه آب مقطر از طریق شرکت مروارید پارس

شرکت مروارید پارس مفتخر به داشتن بزرگترین شبکه حمل استاندارد آب دیونیزه و دمین (ارسال روزانه بیش از ۳۰۰ هزار لیتر) در کشور می باشد .

آب رسانی ویژه به جهت استفاده شرکت ها و کارخانجات در حجم های زیاد انجام می پذیرد . تولید برای کارخانجات از اهمیت بالایی برخوردار است . در فرایند تولید این آب ها برای کارخانجات، آب تصفیه شده اسمز معکوس دوباره  وارد مرحله دوم اسمز می شود و بدین گونه هدایت الکتریکی آب مقطر در این دستگاه کاهش می یابد.

شما عزیزان می توانید بهترین آب مقطر را از طریق شرکت مروارید پارس دستجرد تهیه نمایید.برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

پست الکترونیک:  pars.transport@yahoo.com

تلفن:  ۰۲۵-۳۷۷۵۳۲۳۸ / ۰۹۱۲۰۶۹۹۳۵۴

دورنگار:  ۰۲۵-۳۳۳۴۳۷۸۵

تلفن همراه:  سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۵۸۴۲۵۸۴۲

آب مقطر چیست؟

در واقع آب مقطر همان آب معمولی است که ناخالصی های آن را به روش های مختلف از آب جداسازی کرده اند. آب مقطر در صنعت دارویی، پزشکی، باتری اتومبیل ها و… استفاده می شود.

قیمت آب مقطر چقدر است؟

این محصول در بسته بندی ها و اندازه های مختلف تولید میشود و هر کدام قیمت های متفاوتی دارند. آب مقطر 20 لیتری ، 4 لیتری ، آب مقطر 2 لیتری و یک لیتری ، از جمله رایج ترین بسته بندی آب های مقطر هستند.

از کجا آب مقطر بخریم؟

برای خرید آب مقطر بهتر است از تولید کننده آب مقطر که یکی ازبزرگترین تولید کنندگان آن شرکت مروارید پارس دستجرد است، خرید نمایید.

کاربرد آب مقطر چیست؟

کاربرد آب مقطر بسیار زیاد بوده و در صنایع ، آزمایشگاه ها ، پزشکی و تولیدات انواع مواد آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

آب مقطر چگونه ساخته می شود؟

روش تهیه آب مقطر در خانه و روشت تهیه آب مقطر به صورت صنعتی بسیار متفاوت می باشد. روش صنعتی آن به این صورت است که….

درباره نویسنده

4 پاسخ
 1. سارا

  ممنون از مطالب خوبتون، اگر اماتنش هست درباره کاربرد آب مقطر در محصولات آرایشی هم راهنمایی بفرمایید.

یک دیدگاه بگذارید