ایران
ایران
025-37753238|025-33343785 شنبه - پنج شنبه 09:00 - 17:00 کیلومتر 15 جاده قدیم قم-تهران، شهرک صنعتی شکوهیه، بلوار شهید بهشتی، خیابان مفتح، فاز6، پلاک دبلیو9
ایران
ایران
025-37753238|025-33343785 شنبه - پنج شنبه 09:00 - 17:00 کیلومتر 15 جاده قدیم قم-تهران، شهرک صنعتی شکوهیه، بلوار شهید بهشتی، خیابان مفتح، فاز6، پلاک دبلیو9
شماره ثبت شرکت
9085
دارای پروانه بهره‌برداری
از وزارت صنعت، معدن و تجارت
خرید مستقیم از کارخانه
خرید عمده
تماس با ما

آب مقطر

آب مقطر

آب مقطر چیست؟

آب مقطر (Distilled water) یا آب چکیده آبی است که ناخالصی آن به شیوه تقطیر گرفته شده باشد. در این شیوه آب را جوشانده و بخار آب جمع آوری شده و متراکم می شود. در واقع این آب همان آب معمولی است که ناخالصی های آن را به روش های مختلف از آب جداسازی کرده اند. آب های مقطر در صنعت دارویی، پزشکی، باتری اتومبیل ها و… استفاده می شود. البته باید توجه کرد که به دلیل جداسازی ناخالصی ها دمای آب مقطر از آب های معمولی کمتر است. 

آب باران به طور طبیعی هنگام باریدن آب نرم است که تنها دارای یون سدیم است. آب ها با عبور از سطوح مختلف و به ویژه سطوح آهکی برخی مواد را در خود حل می کنند که باعث ایجاد ناخالصی در آب می شود که با روش های مختلفی می توان این ناخالصی ها را از آب جدا کرد.

آلاینده های بسیاری که در آب طبیعی وجود دارد که موجب ناخالصی آب می شوند. همچون مواد معدنی مضر ، اسید کربنیک مانند کلسیم و منیزیوم که باعث سختی آب می شوند. کربنات های مختلف همچون کلسیم و منیزیم ، سولفات و نیترات باعث رسوب در آب می شوند. آب خالص تا 99 درصد از آلاینده های آب را از بین می برد.

این نکته را در نظر داشته باشید که آب تصفیه شده با آب خالص تفاوت دارد. در واقع وقتی آب تصفیه می شود میکروب ها و شن های ریز و… از آن جدا می شود اما املاح و مواد معدنی موجود در آن باقی می ماند و جذب بدن شما می شود اما در انجام عمل تقطیر سازی و تهیه ی آب های مقطر تمامی املاح آب نیز از آن جدا می شود. آب معدنی و آشامیدنی مزه ی بهتر و همچنین رایحه ی بهتری به نسبت آب تقطیر شده دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که از آب مقطر در برخی از مناطق خشکسال کشور برای تامین نیاز به آب آشامیدنی نیز استفاده می شود به این صورت که آب دریا را تقطیر می کنند و برای آشامیدن مورد استفاده قرار می دهند.

آب مقطر چیست؟

مراکز فروش آب مقطر

شاید برای شما سوال پیش آید که آب های مقطر به چه قیمت در تهران و شهرستانها عرضه می شوند و فروش آب مقطر به چه صورت است؟

فروش آب مقطر از طریق کارخانه مروارید پارس دستجرد  به سراسر کشور انجام می گیرد. تست کیفیت آن در هنگام خرید امری بسیار مهم است بدین منظور ما با ارسال رایگان نمونه به سراسر کشور این امکان را برای مشتریان خود ایجاد کرده ایم که بتوانند از کیفیت تمامی محصولات اعمم از آب دمین ، آب نرم ، آب دیونیزه و غیره اطلاع پیدا کنند.

در خصوص هزینه ها خیلی باید دقت کرد که قیمت فروش آب مقطر و … در جاهای مختلف بسیار متفاوت است . چرا که در موارد بسیار زیادی متاسفانه این آب به روش های غیر مجاز و همچنین در بسته بندی های نامناسب تولید و پخش می شود. نوع روش تولید آب های مقطر و بسته بندی که آب در آن قرار می گیرد بر روی کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد، چرا که آب دمین و آب دیونیزه به راحتی ممکن است در محیط تغییر ماهیت بدهند. از آنجایی که از این آب در موارد پزشکی و آزمایشگاهی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین کیفیت آن را نباید فدای هزینه پایین غیرمعقول کرد.

خرید آب مقطر از مروارید پارس

کاربرد های فراوان آب مقطر باعث شده که افراد زیادی به دنبال تهیه و خرید آب مقطر (Distilled water) باشند. بسته بندی های متفاوتی از آب های مقطر وجود دارد، با توجه به حجم مورد نیاز از بسته های مقرون به صرفه تر استفاده کنید. ارسال آب های مقطر در حجم های بالا بدون بسته بندی و با کانترهای بزرگ انجام می شود.

شرکت مروارید پارس مفتخر به داشتن بزرگترین شبکه حمل استاندارد آب مقطر (ارسال روزانه بیش از ۳۰۰ هزار لیتر) در کشور می باشد .

آب رسانی ویژه به جهت استفاده شرکت ها و کارخانجات در حجم های زیاد انجام می پذیرد . تولید برای کارخانجات از اهمیت بالایی برخوردار است . در فرایند تولید این آب ها برای کارخانجات، آب تصفیه شده اسمز معکوس دوباره  وارد مرحله دوم اسمز می شود و بدین گونه هدایت الکتریکی آب خالص در این دستگاه کاهش می یابد.

شما عزیزان می توانید بهترین نوع آب خالص را از طریق شرکت مروارید پارس دستجرد تهیه نمایید. برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

فیلم آب مقطر تولیدی مروارید پارس

در ویدئو زیر جدیدترین بسته بندی آب مقطر های تولید شده در شرکت پارس مروارید معرفی شده است. 

 

خرید دستگاه آب مقطر گیری صنعتی

مهمترین اصل در خرید دستگاه آب مقطر گیری صنعتی، در نظر گرفتن خواص فیزیکی و شیمیایی آب مقطر با خواص مورد نیاز مصرف کننده می باشد.

هدایت الکتریکی آب بسته به استفاده آن در صنایع مختلف متفاوت می باشد. به عنوان نمونه در صنایع باتری، آب رادیاتور و شیشه شوی، هدایت الکتریکی کمتر از 10 واحد (میکروزیمنس بر سانتی متر) مورد تایید می باشد.

اما جهت خرید دستگاه تولید آب مقطر در یک نیروگاه حرارتی، هدایت الکتریکی باید کمتر از یک دهم واحد باشد. بنابراین اصل اساسی در هنگام خرید دستگاه آب مقطر ساز صنعتی، کیفیت خروجی آب می باشد.

بدیهی است که هرچه کیفیت آب مقطر تولیدی بهتر باشد، قیمت دستگاه تولید این آب نیز افزایش می یابد. بنابراین با در نظر گرفتن استاندارد های مورد نیاز صنعتی می توان بهترین گزینه را از لحاظ اقتصادی و فنی انتخاب نمود.

قیمت هر لیتر آب مقطر

مهمترین مساله در هر خریدی قیمت هر لیتر آب مقطر محصول است. این آب، در بسته بندی های مختلفی ارائه می شود .از جمله 20 لیتری ، 4 لیتری ، 2 لیتری و یک لیتری ، از جمله رایج ترین بسته بندی آب های مقطر هستند. این بسته بندی به صورت گالن ارائه می شود. قیمت نهایی آن از محاسبه قیمت گالن تعیین می شود.

برای بهینه کردن قیمت خرید برای موارد صنعتی می توانید از گالن های کهنه استفاده کنید. اما برای مصارف آزمایشگاهی توصیه ما استفاده از گالن های نو و تمیز است، چرا که کیفیت این آب برای مدت طولانی تری حفظ خواهد شد.

قیمت فروش آب مقطر

فروش آب مقطر

متاسفانه در کشور آب مقطر، کمتر به صورت برند های معتبر ( دارای پروانه و مجوز) عرضه می گردد و بیشتر به صورت غیر مجاز و غیر صنعتی تولید می شود و همچنین نوع محصول و بسته بندی از کیفیت مناسبی برخوردار نیست که بعضا کیفیت پایین تا جایی پیش می رود که محصول تغییر ماهیت داده و حتی دیگر آن را آب مقطر نمی توان نامید. و محصول تبدیل به آب نرم می شود که هم از لحاظ کیفیتی و هم از لحاظ قیمت خیلی پایین تر از آب مقطر(Distilled water) می باشد.

شرکت مروارید پارس از سال ۱۳۹۰ با بهره گیری از روش های کاملا صنعتی و بهداشتی و داشتن کنترل کیفی مستمر موفق به دریافت مجوز و پروانه بهره برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین ثبت برند نابت شده است که با هدف تولید آب مقطر با بالاترین کیفیت و محصول در خور مصرف کننده ایرانی فعالیت می نماید.

فروش عمده آب مقطر 

آب مقطر را همانطور که همه شما مستحضر هستید به دلیل مزایای متعددی که دارد از کاربرد گسترده ای در عصر جدید برخوردار می باشد. شرکت های مختلف به تولید آب مقطر می پردازند اما نکته ای که قابل ذکر است این می باشد که تولید آب مقطر با کیفیت بالا در کدام شرکت یا کارخانه انجام می شود.

ما یکی از شرکت ها که در این زمینه سالهاست فعالیت می کند و تجربه بالا در این زمینه دارد را با اطمنان بالا به شما معرفی می کنم شرکت بزرگ پارس مروارید دستجرد می باشد. همچنین مهندسین این شرکت تلاش زیادی را برای تولید آب تقطیر شده انجام می دهند به گونه ای که از مواد با کیفیت بالا و دستگاه های مدرن استفاده می کند. شرکت پارس مروارید دستجرد فروش عمده آب مقطر را در سراسر کشور با کمترین زمان و بالا ترین کیفیت انجام می دهند.

فروش انترنیتی آب مقطر

آب مقطر در عصر کنونی که دانشمندان به تولید آن پرداختند کاربرد مفید و گسترده ای دارد. آب مقطر که با دقت بالا در کارخانه ها  تولید می کنند زمانی که از آب تقطیر شده در آزمایشگاه استفاده می کنند به دلیل این که از در صد خلوص این آب بالا برخوردار می باشد سبب سهولت در انجام آزمایشات می شود. 

همچنین از آب تقطیر شده در منازل نیز استفاده می کنند یا برای نوشیدن یا این که برای پخت غذا از آن استفاده می کنند. به همین جهت شرکت پارس مروارید دستجرد فروش انترنیتی آب مقطر را برای مشتریان فراهم کرده است به دلیل این که افراد که فاصله زیاد با این شرکت دارد و مشکل مراجعه کردن دارد از این طریق برای خرید آب تقطیر شده خود اقدامات لازم را انجام دهد. 

شرکت پارس مروارید دستجرد علاوه بر اینکه فروش انترنیتی را برای سهولت عمل مشتریان فراهم کرده است به انتقال آن در سراسر کشور نیز می پردازند. از جمله شهر های که بیشترین فروش انترنیتی آب مقطر را پارس ترنسپورت انجام داده است شرکت مواردی است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

 • فروش آب مقطر در شرق تهران 
 • فروش آب تقطیر شده در تهران 
 • فروش آب مقطر در غرب تهران 
 • فروش آب تقطیر شده در تبریز 
 • فروش آب تقطیر شده در همدان 
 • فروش آب تقطیر شده در شیراز 
 • فروش آب مقطر در مشهد 
 • فروش آب تقطیر شده در اصفهان 
 • فروش آب مقطر قزوین 
 • فروش آب تقطیر شده در کرج 
 • فروش آب مقطر در مازندران 

 تولید آب مقطر در مروارید پارس دستجرد

معمولا برای تولید این آب در مرحله ی اول آب را می جوشانید و بخار حاصل از آن را به یک ظرف دیگر انتقال می دهید.اگر بخار آب حاصل را سرد کنیم به صورت مایع در می آید و تبدیل به آب مقطر می شود.اگر این روش را چندین بار تکرار کنیم آب با درجه ی کیفی بالاتری به دست می آوریم.

همانطور که می دانید مهمترین استفاده از این آب در پزشکی و داروسازی است، اما در آزمایشگاه ها هم از این نوع آب به کثرت استفاده می شود و دستگاهی که از طریق آن از این آب استفاده می کنند “پی ست” نام دارد. اندازه گیری ها نشان می دهد که مقدار PH این آب ۷ می باشد و رسانایی آن خیلی کم است.این آب نوشیدنی نیست و هیچ طعمی ندارد.

جدیدترین دستگاه تولید آب خالص ، استفاده از روش الکترودیونایز می باشد که با استفاده از جریان برق مستقیم یون های باردار آب را جدا می نماید. به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و راهبردی آسان و راندمان بالا روش الکترودیونایز EDI به سرعت در حال گسترش می باشد.

تولید آب مقطر برای کارخانجات

تولید آب مقطر برای کارخانجات نقش حیاتی و ویژه ای دارد.  فرایند تولید آب بسته به کاربرد آن نیز متفاوت می باشد. متداول ترین فرایند در تولید آب مقطر استفاده از دستگاه اسمز معکوس دو مرحله ای یا همان Double RO می باشد.

درفرایند تولید آب مقطر برای کارخانجات آب تصفیه شده اسمز معکوس دو مرتبه وارد مرحله دوم اسمز می شود و بدین گونه هدایت الکتریکی آب در این دستگاه کاهش می یابد.

روش دیگر در تولید آب مقطر سیستم تعویض یونی یا  Ion Exchanger است. در سیستم رزین، یون های آب باتوجه به بار مثبت و منفی به رزین کاتیونی و یا آنیونی جذب می شوند و در نتیجه آب خالص تولید می گردد. دستگاه تولید آب خالص بر اساس روش تبخیر و سپس میعان از قدیمی ترین روشهای آزمایشگاهی و صنعتی در تولید آب مقطر می باشد که به دلیل قیمت بالا امروزه چندان کارایی ندارد.

جدیدترین دستگاه تولید آب های مقطر، استفاده از روش الکترودیونایز می باشد که با استفاده از جریان برق مستقیم یون های باردار آب را جدا می نماید. به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و راهبردی آسان و راندمان بالا روش الکترودیونایز EDI به سرعت در حال گسترش می باشد.

شرکت مروارید پارس دستجرد با داشتن به روز ترین دستگاه های تولید آب مقطر قادر به تولید با کیفیت ترین آب در کم ترین زمان و مناسب ترین قیمت ممکن برای کارخانجات شما است.

فرایند تولید دستگاه آب مقطر (Distilled water) صنعتی

با توجه به کاربرد آب مقطر، نوع فرایند تولید نیز متفاوت می باشد. رایج ترین روش در تولید آب مقطر استفاده از دستگاه اسمز معکوس دو مرحله ای یا همان Double RO می باشد. در این روش آب تصفیه شده اسمز معکوس مجدداً وارد مرحله دوم اسمز می شود و بدین روش هدایت الکتریکی آب های مقطر در این دستگاه کاهش می یابد.

از روش های دیگر در تولید آب مقطر می توان به سیستم تعویض یونی یا همان Ion Exchanger اشاره نمود. در سیستم رزین، یون های آب باتوجه به بار مثبت و منفی به رزین کاتیونی و یا آنیونی جذب می شوند و در نتیجه آب خالص تولید می گردد. دستگاه تولید آب مقطر بر اساس روش تبخیر و سپس میعان از قدیمی ترین روش های آزمایشگاهی و صنعتی در تولید آب مقطر می باشد که به دلیل قیمت بالا امروزه چندان کارایی ندارد.

جدیدترین دستگاه تولید آب مقطر، استفاده از روش الکترودیونایز می باشد که با استفاده از جریان برق مستقیم یون های باردار آب را جدا می نماید. به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی و راهبردی آسان و راندمان بالا روش الکترودیونایز EDI به سرعت در حال گسترش می باشد.

فرمول آب مقطر

فرمول آب مقطر

به چند روش می توان ناخالصی های آب را از آن جدا کرد که راحت ترین راه ها که هر فردی حتی در منزل خود می تواند انجام دهد شیوه تقطیر است. البته در روش تقطیر، آب به صورت کاملا خالص نخواهد بود زیرا بعضی از ناخالصی ها نیز همراه با آب بخار می شوند که برای کمتر شدن این ناخالصی می توان با بالابردن دما و کم کردن فشار ، دمای جوش آب را بالا برد و از ناخالصی ها کاست.

این نکته نیز قابل توجه است که در حجم های بزرگ و صنعتی این روش مقرون صرفه نمی باشد.

روش دوم عبور دادن آب از روی رزین و روش سوم با استفاده از فیلترهای اسمزمعکوس و نانو فیلتر است. در بعضی از کارخانه ها از یک روش و بعضی دیگر از سه روش استفاده می کنند و حتی می توان سه روش را باهم نیز انجام داد.

برای اطلاع از فرمول آب مقطر باید بدانید که آب موجود در طبیعت که مورد استفاده قرار می گیرد از دو بخش تشکیل شده است:

 • قسمت حلال آب.
 • انواع نمک هایی که در آب حل شده اند.

زمانی که شما می خواهید عمل خالص سازی آب را انجام دهید باید به آن حرارت دهید. این عمل موجب می شود تا تمامی ناخالصی های موجود در آب از جمله نمک در ظرفی که آب در آن جوشانده می شود رسوب کند. بخار خارج شده از آن ظرف حرارت دیده نیز در هنگام سرد شدن به مایع تبدیل می شود که همان آب مقطر (Distilled water) نامیده می شود. PH آب مقطر ۷ است و نمی توان آن را خورد و دمای جوش آن نیز کم است.

کیفیت آب های مقطر در کاربرد و تاثیر گذاری آن متفاوت می باشد. به هر اندازه که کیفیت این آب بهتر باشد تاثیر گذاری آن به مراتب بالاتر می رود. عمل تقطیر سازی آب یک روش حساس است که باید به درستی و با استفاده از دستگاه های با کیفیت انجام شود. در غیر این صورت آب به دست آمده نتیجه ی مطلوب را به شما نخواهد داد.

ویژگی های آب مقطر

ویژگی های آب مقطر

 • به دلیل ناخالص بودن آب حالت خنثی دارد و PH تقریبا ۷ میباشد.
 • در آب های معمولی به دلیل وجود نمک که رسانای خوبی است پس آب هم رسانا خواهد شد و این در حالی است که آب مقطر رسانا نیست ولی از مقاومت بالایی برخوردار است.
 • همانطور که قبلا اشاره شد به دلیل ناخالص بودن دمای جوش بالایی دارد.
 • خاصیت خورندگی نیز ندارد.
 • و در اخر نیز به دلیل نداشتن مواد معدنی طعم آب های معمولی را ندارد.

عده ای معتقدند به دلیل نداشتن مواد معدنی با نوشیدن آب مقطر بدن انسان مواد آلی مورد نیاز را نمی تواند دریافت کند و دچار مشکل خواهد شد که در پاسخ باید گفت که مواد معدنی از غذا نیز قابل دریافت است، پس برای نوشیدن آن نگران نباشید. اما نوشیدن آب تقطیر شده به طور مداوم در مصرف روزانه توصیه نمی شود.

آب دیونیزه نیز که تمام یون های آن گرفته و زدوده شده برای نوشیدن مناسب نیست. همچنین علاوه بر عدم تأمین مواد معدنی ، خورنده بوده و می تواند باعث آسیب به مینای دندان و بافت های نرم شود.

آب نرم مزه شوری دارد و برای آشامیدن به طور دائم مناسب نیست.

موارد مهم و تاثیر گذار در کیفیت آب مقطر خالص

موارد مهم و تاثیر گذار در کیفیت آب خالص

نوع بسته بندی یکی از موارد مهم در کیفیت آب مقطر است. چرا که آب در بسته بندی های بهتر ، مدت بیشتری کیفیت خود را حفظ می کند. در زیر به موارد مهم دیگر اشاره می کنیم :

 • روش تولید آب مقطر: این آب به روش های گوناگونی تهیه و توزیع می شود. آب مقطری که از طریق دستگاه های صنعتی به روش نانو فیلتر تولید می شوند آب بسیار خالص تری را ارائه می دهند.
 • قرار گرفتن آب مقطر در معرض هوا: نگهداری از آب خالص جهت حفظ خالص بودن آن بسیار مهم است . اما آب دیونیزه شده که تمام یون های آن زدوده شده به محض قرار گرفتن آن در مجاورت هوا خاصیت خود را ازدست خواهد داد.
 • درصد ناخالصی آب: ناخالصی آب به دلیل وجود املاح و مواد معدنی در آب است . هرچه درصد ناخالصی آب کمتر باشد ، آب خالصتر بوده و کیفیت بهتر و قیمت بالاتری دارد.

کاربرد آب مقطر و مصارف مختلف آن

آب مقطر(Distilled water) آبی است که از تمام آلودگی ها و ناخالصی های رایج در آب ، پاک شده است. بنابراین فواید بسیاری دارد. در اینجا به ذکر چند مورد از کاربردهای آن می پردازیم: مصارف آب های مقطر برای شستشو ، داروخانه، کارخانجات، صنایع و…

 • پخت و پز
 • داروخانه
 • باتری ماشین
 • مصارف خانگی
 • برای پالایشگاه
 • برای کارخانجات
 • برای پتروشیمی
 • برای گیاهان
 • تمیز کننده سطوح
 • کنسرو کردن محصولات
 • برای شستن مو و پوست
 • استفاده در دستگاه بخور
 • افزایش طول عمر لوازم خانگی
 • استفاده در آزمایشگاه های شیمی
 • تجهیزات پزشکی ، بهداشتی و آرایشی
 • شستشو شیشه مانیتور تلویزیون و …
 • افزایش طول عمر سیستم های خنک کننده خودرو

آب مقطر برای پتروشیمی

به دلیل حساسیت بالای کار پتروشیمی، استفاده از آب خالص یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود. استفاده از این آب در پتروشیمی موجب می شود که کیفیت مواد اولیه حفظ شود و همچنین طول عمر دستگاه های موجود در پتروشیمی بالارود زیرا زمانی که از آب های معمولی استفاده شود به دلیل ناخالصی هایی که در آن وجود دارد، دستگاه رسوب می کند. آب های مقطر برای پتروشیمی بر اساس کیفیت فیزیکی و شیمیایی به انواع مختلفی تقسیم می شود.

آب مقطر برای پالایشگاه

همانطور که می دانید آب مقطر درجه خلوص بالایی دارد و برای استفاده در پالایشگاه مناسب است. کار در پالایشگاه بسیار حساس می باشد به همین دلیل باید از آب های خالص استفاده شود تا در دیگهای بخار و دستگاه‌های دیگر رسوب ایجاد نشود و به فرایند کار لطمه وارد نکند. از دیگر کاربردهای این آب برای پالایشگاه می توان به استفاده در ترکیبات شیمیایی تولید حلال، شست و شوی ظروف و… اشاره کرد.

کاربرد آب تقطیر شده در پزشکی

این آب در بسیاری از مصارف صنعتی ماده ای حیاتی است. داشتن آبی که تمام ناخالص های آن زدوده شده در نتایج بسیاری از آزمایش ها تاثیر چشمگیری دارد. کاربرد آن در پزشکی باعث شده استفاده از این آب در صنعت پزشکی بسیار مهم و کاربردی باشد.

شاید کاربردهای این نوع آب برای عموم مردم ناشناخته باشد .ولی این محصول به قدری مهم است که بدون آن زندگی همه مردم به خطر خواهد افتاد . یکی از موارد کاربرد آن در بیمارستان ها و کلینیک های پزشکی است .

از جمله کاربردهای آب های مقطر در پزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک های اولیه
 • ضد عفونی کردن جای زخم و جراحی
 • مصارف آزمایشگاهی
 • دستگاه دیالیز
 • استفاده در اتاق اتوکلاو
 • دستگاه CPAP

آب مقطر تزریقی 

همانطور که می دانید آب مقطر ها در دسته بندی های متفاوتی قرار دارند و هر کدام از آنها بر اساس ویژگی های خود کاربردهای متفاوتی دارند. آب مقطر تزریقی نوعی حلال است که برای مواد تزریقی زیر جلدی به کار می رود. به آب مقطر تزریقی، آب سترون قابل تزریق نیز می‌ گویند. از این آب برای رقیق سازی مواد غلیظ و یا مواد پودری که برای تزریق هستند استفاده می شود.

اگر این رقیق سازی توسط پزشک متخصص صورت بگیرد در کاهش درد ناشی از تزریق بسیار موثر است. همچنین در مواردی از آب مقطر تزریقی در کاهش درد زایمان طبیعی نیز استفاده می شود. می توان گفت آب مقطر تزریقی یکی از بهترین گزینه‌ ها جهت رقیق سازی و تزریق آمپول محسوب می شود.

این آب ها در بسته های ۵۰ عددی عرضه می شوند و هر در کدام از آن ها ۵ میلی لیتر آب تزریقی وجود دارد. معمولاً قیمت آب مقطر تزریقی توسط شرکت های دارو اعلام می شود؛ البته می‌ توانید از شرکت مروارید پارس دستجرد نیز به صورت عمده یا جزئی با قیمتی مناسب این آب ها را خریداری کنید. 

کاربرد آب مقطر در آزمایشگاه

آب های مقطر به دلیل آن که املاح معدنی و آلی خود را در طی فرآیند تولید از دست می دهد آبی خالص می باشد که در بسیاری از مکان ها کاربرد فراوانی را دارد. از جمله صنایعی که نیاز اساسی را به آب خالص دارد آزمایشگاه ها می باشند. زیرا برای ترکیبات شیمیایی و همچنین تمیز کردن ظروف آزمایشگاهی نیاز به آبی دارند که خالص بوده و هیچ گونه املاحی را در خود نداشته باشد تا موجب واکنش با مواد شیمیایی و تغییر فرآیند شیمیایی نشود.

مواردی که در آزمایشگاه ها از آب خالص استفاده می شود شامل موارد زیر است:

 • شست و شوی ابزار و ظروف آزمایشگاهی
 • استریل کردن ابزار آزمایشگاهی
 • ساخت محلول های مورد نیاز در پزشکی
 • استفاده به عنوان آب باطری
 • اندازه گیری دستگاه الکترولیت
 • تهیه انواع محلول ها

کاربرد آب مقطر برای داروخانه

یکی از دلایل استفاده از آب تقطیر شده در داروخانه میزان خلوص آب است که در صنعت داروسازی از آن استفاده می شود. امروز اکثر داروها از از آب های مقطر تهیه می شوند. برای استفاده از این آب در داروخانه باید به این نکته توجه شود که ph آب برابر با ۷ باشد و دمای جوش، پایین و همچنین خاصیت رسانایی نداشته باشد.

کاربرد آب مقطر در کارخانجات

کاربرد این آب برای کارخانجات تولید باطری، شرکت های داروسازی و سرم سازی و واحدهای آزمایشگاهی به کار می رود. ویژگی اصلی آب مقطر پایین بودن هدایت الکتریکی یا همان EC آن می باشد.

معمولاً هدایت الکتریکی آب تقطیر شده زیر 1 میکروزیمنس بر سانتی متر و pH آن نیز خنثی می باشد. آب های مقطر مورد استفاده در صنایع دارو و سرم سازی از لحاظ میکروبی دارای هیچ گونه آلودگی و یا لاشه میکروب نیز نمی باشد. بر این اساس انواع دستگاه تولید آب مقطر صنعتی در شرکت طرح و کار طراحی و ساخته می شود.

آب های مقطر در صنایع باتری به منظور تولید اسید به کار می رود. در این صنعت، آب مقطر تولیدی نباید هیچ گونه فلزات سنگین از قبیل آهن، منگنز و یا آلومینیوم داشته باشد و همچنین pH آن بایستی خنثی باشد.

در صنایع دارویی و سرم سازی دستگاه تولید آب مقطر بایستی علاوه بر ویژگی های مذکور از نظر آلودگی های میکروبی کامل بی خطر باشد لذا استفاده از روش های گندزدایی مانند تابش ماورابنفش UV و یا اکسیداسیون با اوزون به عنوان بخش تکمیلی به کار می رود.

آب مقطر از کجا بخریم؟

آب مقطر از کجا بخریم؟

آب مقطر از کجا بخریم؟ تهیه و خرید آب مقطر یکی از موارد مهمی است که به هنگام نیاز به خرید به سراغ آن می رویم .

تولید آن به روش خانگی در حجم های بالا علاوه بر اینکه کار مقرون به صرفه ای نیست ، تولید به روش جوشاندن باعث می شود درصد زیادی از ناخالصی آب باقی بماند، بنابراین خرید آب مقطر از تولید کننده راه حل مناسب تری است.

با روش های متفاوت تقطیر درصد ناخالصی مشخصی از آب زدوده می شود. سختی آب با استفاده از تقطیر گرفته شده و آماده بهره برداری می گردد. عموما در روش های تقطیر آب به صورت خانگی درصد ناخالصی آب بالا خواهد بود. کیفیت آب مقطر و انجام هر چه بهتر عملیات تقطیر سازی نقش بسیار مهمی در کیفیت این آب ایفا می کند بنابراین بهترین کار این است که در خرید آب مقطر دقت زیادی داشته باشیم. 

نکته: اگر برای مدت زمان طولانی از آب قطر استفاده می کنید حتما از گالن های نو استفاده کنید. حفظ کیفیت آب برای مصارف آزمایشگاهی و بهداشتی بسیار ضروری است.

آیا آب مقطر قابل نوشیدن است؟

از آب های مقطر برای نوشیدن می توان استفاده کرد. تنها تفاوتی که آب مقطر با آب معمولی دارد مزه آن است. چرا که آب مقطر فاقد مواد معدنی و بعضی فلزات است . بنابراین طعم آن با آب معمولی اندکی تفاوت دارد.

اگر می خواهید به طور مداوم از آب مقطر برای نوشیدن استفاده کنید باید به چند نکته مهم توجه کنید:

 1. بعضی از مواد معدنی لازم برای سوخت و ساز بدن را از طریق آن نمی توانید بدست آورید.
 2. طعم و مزه آب های مقطر با آب شیر معمولی فرق دارد.
 3. املاحی که از طریق تعریق و ادرار از بدن خارج می شود ، با نوشیدن آب خالص جایگزین نمی شود.

بارانی که می بارد به هنگام عبور از معابر ، سنگ و گل و لای ها مواد معدنی را به خود جذب می کند و دیگر خالص نیست. حال این سوال مطرح است که این مواد معدنی برای بدن مضر است؟ در جواب باید بگوییم که تمام مواد معدنی موجود در آب مضر یا مفید نیستند . بعضی همچون کلسیم و منیزیم برای بدن انسان مفید و لازم است و بعضی مانند اسید کربنیک مضر است. بنابراین با نوشیدن مداوم آب تقطیر شده، ممکن است بدن شما املاحی را که برای سلامتی مفید است به قدر کافی دریافت نکند و بعدا دچار کمبود شوید.

نوشیدن آب تقطیر شده بهتر است یا آب آشامیدنی؟

با توجه به توضیحات فوق مشخص می شود که نوشیدن آب مقطر به خودی خود ضرر ندارد. تنها باید توجه کنید که املاحی را که از طریق آب لوله کشی نمی توانید بدست آورید را به طریق دیگر جایگزین کنید. برای مثال با خوردن سبزیجات ، میوه ها و غیره. پس اگر در رژیم غذایی خود از آب خالص استفاده می کنید به کیفیت ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذاییتان توجه ویژه ای کنید.

راه های ارتباطی:

ایمیل: pars.transport@yahoo.com

تلفن ثابت: ۰۲۵-۳۷۷۵۳۲۳۸

تلفن همراه: ۰۹۱۲۰۶۹۹۳۵۴

فکس: ۰۲۵-۳۳۳۴۳۷۸۵

سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۵۸۴۲۵۸۴۲

سوالات متداول

آب مقطر چیست؟

در واقع آب مقطر همان آب معمولی است که ناخالصی های آن را به روش های مختلف از آب جداسازی کرده اند. از این آب در صنعت دارویی، پزشکی، باتری اتومبیل ها و… استفاده می شود.

قیمت آب مقطر چقدر است؟

این محصول در بسته بندی ها و اندازه های مختلف تولید میشود و هر کدام قیمت های متفاوتی دارند. 20 لیتری ، 4 لیتری ، 2 لیتری و یک لیتری ، از جمله رایج ترین بسته بندی آب های مقطر هستند.

از کجا آب مقطر بخریم؟

برای خرید آب مقطر بهتر است از تولید کننده آن که یکی ازبزرگترین تولید کنندگان آن شرکت مروارید پارس دستجرد است، خرید نمایید.

کاربرد آب های مقطر چیست؟

کاربرد آب مقطر بسیار زیاد بوده و در صنایع ، آزمایشگاه ها ، پزشکی و تولیدات انواع مواد آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

آب مقطر چگونه ساخته می شود؟

روش تهیه این آب در خانه و روش تهیه آن به صورت صنعتی بسیار متفاوت می باشد. روش صنعتی آن به این صورت است که….

آیا آب جوش همان آب خالص است؟

آبی که به نقطه جوش می رسد بسیاری از ناخالصی های خود از جمله میکرو ارگانیسم ها را از دست می دهد. ما همچنان حاوی مواد معدنی همچون کلسیم است. نیاز به کلسیم در بدن انسان ها بسیار واضح و روشن است . پس اگر برای آشامیدن آب را بجوشانیم کار مفیدی را انجام داده ایم اما این آب دارای املاحی است که باعث ناخالصی آب شده و در نتیجه با آب حاصل از تقطیر تفاوت های بسیاری دارد.

تفاوت آب مقطر و آب دیونیزه چیست؟

آب دیونیزه علاوه بر گذراندن مراحل تقطیر آب های مقطر ، از یکسری صافی های دیگر نیز عبور داده می شود تا تمام املاح آن و حتی یون های اضافی نیز از آن خارج شود.

9 پاسخ
 1. علی پور

  با توجه به کاربردی که آب مقطر دارد، برای شست وشوی لوازم پزشکی و این چنین هم موثر میباشد؟

 2. alireza

  مطلب بسیار جامعی بود ممنون. و اینکه برای آکواریوم آب مقطر مناسب تره یا آب دیونیزه؟

 3. سارا

  ممنون از مطالب خوبتون، اگر اماتنش هست درباره کاربرد آب مقطر در محصولات آرایشی هم راهنمایی بفرمایید.

 4. جواد

  سلام. از نظر علمی این مورد که توشیدن آب مقطر برای سلامتی مضر است تایید شده است؟

 5. هوتن شکری

  سلام. از شرکت محترمتون یک تانکر آب مقطر تهیه کردیم. ممنونم که بسیار سریع به دستمون رسید و محصولی با کیفیت بود

یک دیدگاه بگذارید